PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32253}
6,0 48 143
oceny
6,0 10 1 48143
5,7 18
ocen krytyków
Zemsta
powrót do forum filmu Zemsta

I stało się - kolejna lektura szkolna trafiła na ekrany kin. "Zemsta" Wajdy to w telegraficznym skrócie: świetny Gajos i zdjęcia Edelmana, dobry Polański, interesujące zamknięcie filmu. "Zemsta" poza ekranizacją komedii hrabiego Fredry jest dość rzeczową konstatacją kondycji polskiego społeczeństwa. Na pierwszy plan wysuwa się Papkin, który dużo mówi, mało robi i z rozrzewnieniem opowiada o minionej epoce swej chwały i świetności. Mimo tej pozornej pustoty, to on zauważa, że człowiek traktuje drugiego człowieka jak "narzędzie" do osiągania własnych, często niezbyt szlachetnych celów. Stwierdzenie to, choć wypowiadane na wpół żartobliwym tonem, jest dość ponure, zwłaszcza, że doskonale opisuje charakter relacji między współczesnymi ludźmi. Szkoda tylko, że Wajda nie chciał powiedzieć o tym wprost. Ubierając swoje obserwacje w osiemnastowieczne kostiumy i nadając filmowi niepotrzebnie teatralny charakter, stworzył obraz niezbyt świeży, bladawy, jak upudrowana twarz Podstoliny. A przez to w swym przesłaniu mało przekonujący i sztuczny. Zastrzeżenia też mam do gry aktroskiej. Zupełnie bezbarwna para młodych najwyraźniej jest odbiciem swego pokolenia, pełnego niemocy, którego pragnienia i potrzeby są blokowane przez zapatrzonych w siebie dojrzałych, jeśli nie starszawych panów (czyżby samokrytyka). Nie podobała mi się też rola Andrzeja Seweryna - jego Rejent za bardzo przypomina Cześnika. Niektóre środki wyrazu, które stosuje aktor są aż za dobrze znane z jego poprzednich filmów. Muzyka Wojciecha Kilara też nie zachywyca, w jego kompozycjach brzmią cichutko znane tony z "Pana Tadeusza". Rażą też niektóre błedy logistyczne - w środku mrożnej zimy widzimy kolorowe drzewa, która majaczą na horyzoncie.
Ogółem - film niestety dość przeciętny, choć warsztatowo bardzo poprawny.

Ola

Ha ha ha
Jak można mówić o filmie mistrza Wajdy że jest przeciętny... Ty w ogole nie znasz się na dobrym kinie, dla ciebie wzorami sa jacys idioci-amerykanie jak fincher czy shalayman (czy jakos tak...). Obejrzyj kilka filmów Mistrza to zmądzrzejesz!!!!

ocenił(a) film na 6
Ziggy_2

re:
To że Wajda zrobił kilka fantastycznych filmów, nie znaczy, że każdy następny trzeba traktować a priori jako arcydzieło.
"Zemsta" mi się nie podoba, co nie znaczy, że nie lubię "Wesela" na przykład.
To miło, że uważasz, że wiesz kto jest dla mnie wzorem. Nawet nie chce mi się ciebie wyprowadzać z błędu.

użytkownik usunięty
Ziggy_2

A ty niby zmądrzałeś ?
Jesteś żywym przykładem tego, że po pbejrzeniu filmów Wajdy sie nie mądrzeje, wręcz przeciwnie. "Szósty zmysł" Shyamalana obejrzałam z przyjemnością i juz nie mogę się doczekać "Znaków". Nie zasypiam w kinie (czego bylam bliska podczas oglądanie filmu "mistrza") podczas projekcji filmów Finchera. O Twojej "inteligencji" świadczy określenie "idioci-amerykanie", po czym niby wnosisz, że Fincher i Shyamalam to idioci ? Idiota to raczej diagnoza i w pełni odnosia się ona to poziomu jaki reprezentujesz.

Trochę kultury!!!!
Jak nie umiesz prowadzić intelektualnej dyskusji i potrafisz tylko obrażać innych to po prostu nie zaglądaj na filmweb. My, kinomani, nie chcemy cie tutaj!
Poza tym... no wybacz, ale filmy amerykańskie takie jak ten "znakomity" Szóstry zmysł są po prostu głupie i robią z widza debila. No ale skoro ty sam/a nim jesteś....

ocenił(a) film na 6
Ziggy_2

re:
spokojnie panowie, nie trzeba się tak buzować. :)

użytkownik usunięty
Ola

Zemsta to książka w trzy dupy!!!!!!!!!!!!totalna beznadzieja!

Ziggy_2

"Trochę kultury!" - i kto to mówi, co?

użytkownik usunięty
Ziggy_2

Debil
Juz sporo twoich(mala literka jest oczywiscie zabiegiem zamierzonym) wypowiedzi i z każdą dochodze coraz bardziej do wniosku , ze jestes kompletnym idiotą . Nie pisz "my kinomani" pisz tak jak proponowal kolega "ja kinoman" ... watpie zeby ktos na poziomie podzielal ktores twoje zdanie. A ... i "ja kinoman" uwazam , ze na filmwebie nie powinno byc takich ludzi jak wlasnie ty "mozemy kulturalnie podyskutowac ... k***a ... nie podoba ci sie moja opinia ? To spier****! I bez dyskusji" - taki mniej wiecej reprezentujesz poziom .

użytkownik usunięty
Ziggy_2

zgadzam sie typowy brak gusty pszeciętnico obejrzyj misia jogi to typowy filmik dla ciebie nie zasz sie na tym co jest dobre i tyle.

użytkownik usunięty

Proponuję panom, którzy 5 lat temu zaczęli dyskusję w tym poście, żeby przedstawili swoje zdanie jak na dzień obecny :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones